VandaagindeMuziek.nl

&

Met de muziekgeschiedenis van vandaag, de jarigen en albums en singles die vandaag in Nederland, België, Engeland, Amerika, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Denemarken, Zweden, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland nummer één zijn gekomen.

Jarigen van vandaag

1936: PETER BRUSSE 

JOURNALIST NEDERLAND

1940: JAN PRONK

POLITICUS NEDERLAND (PVDA)

1954: JIMMY NAIL

ACTEUR/ZANGER ENGELAND

1954: NANCY WILSON 

HEART GITARISTE

1963: STUART KERR 

TEXAS GITARIST

1965: BYRON STINGILY

TEN CITY ZANGER

1972: ANDREW DUNLOP 

EX-GITARIST VAN TRAVIS

1984: NIGEL BROWN

ZANGER NEDERLAND

1984: JAMIE WESTLAND

DI-RECT DRUMMER

David Bowie - Jaren Tachtig

DAVID BOWIE DAGBOEK: JAREN TACHTIG

1980

Door een Londense rechter wordt op 8 februari 1980 het huwelijk van David en Angie Bowie ontbonden. Zij zijn op 20 maart 1970 in het Engelse Bromley met elkaar getrouwd. Hun achtjarige zoon Zowie, die nu Joe heet, wordt aan David toegewezen. Angie krijgt een schadeloosstelling van dertigduizend pond.

elephantmanDavid Bowie maakt op 19 juli 1980 in het Centre Of Performing Arts in Denver zijn toneel-debuut in The Elephant Man. Van 4 tot 31 augustus 1980 wordt dit stuk opgevoerd in het Blackstone Theatre in Chicago en van 23 september 1980 tot 3 januari 1981 in het Booth Theatre op Broadway in New York. David Bowie heeft op Broadway deze rol van Philip Anglim overgenomen. Die speelt The Elephant Man sinds de Broadway-première op 19 april 1979. David Bowie speelt John Merrick op 3 januari 1981 voor het laatst. Na 916 voorstellingen valt op 28 juni 1981 het doek voor The Elephant Man in New York. David Bowie krijgt lovende kritieken voor zijn vertolking van John Merrick.

1981

1983_bowie_baalQueen en David Bowie nemen op 26 oktober 1981 in Montreux in Zwitserland Under Pressure op. Op 14 november 1981 komt de single de Nederlandse Top 40 binnen. In de week van 12 december 1981 staat Under Pressure op de eerste plaats.

1982

Door de BBC wordt op 2 maart 1982 Baal van Bertolt Brecht uitgezonden. David Bowie is één van de hoofdrolspelers in dit toneelstuk uit 1918.

27_06_1983_kuip_bowie1983

David Bowie staat op 25 en 26 juni 1983 voor het eerst in de Rotterdamse Kuip. Dit zijn live-data op zijn Serious Moonlight World Tour die op 18 mei 1983 in Vorst Nationaal in Brussel in België van start is gegaan. David Bowie zal op deze tournee 96 optredens in vijftien landen geven. Op 26 november 1983 is het laatste concert in het Western Springs Stadium in Auckland in Nieuw-Zeeland. David Bowie wordt begeleid door de gitaristen Carlos Alomar en Earl Slick, bassiste Carmine Rojas, drummer Tony Thompson (van Chic) en toetsenist Dave Lebolt. Steve Elson, Stan Harrison, Lenny Pickett, Frank Simms en George Simms zorgen voor de achtergrondvocalen.

David Bowie begint op 12 juli 1983 aan het Noord-Amerikaanse gedeelte van zijn Serious Moonlight World Tour die op 18 mei 1983 is gestart in Vorst Nationaal in Brussel in België. David Bowie doet op deze tournee 96 optredens in vijftien landen. Het Noord-Amerikaanse gedeelte gaat van start met een show in het Forum in Montreal in Canada. Van 4 t/m 26 november 1983 is The Serious Moonlight World Tour in Australië en Nieuw-Zeeland. Deze tournee wordt van 3 t/m 8 december 1983 afgesloten met concerten in Singapore, Bangkok en Hong Kong.

Klaus Nomi overlijdt op 6 augustus 1983 aan aids. In de jaren zeventig is de avant-gardistische muzikant bevriend met David Bowie. Geregeld treedt Klaus Nomi op als achtergrondzanger bij diens concerten. Klaus Nomi is 38 jaar geworden.

1984

Op 24 september 1984 verschijnt Tonight van David Bowie. Volgens critici stelt de LP "behoorlijk teleur”. Blue Jean, de eerste single van het album, komt in Engeland niet verder dan de zesde plaats. In Nederland komt het album op 6 oktober 1984 de LP Top 50 binnen. Het haalt de zevende plaats. De titelsong Tonight wordt in december 1984 uitgebracht op single. Dit duet met Tina Turner komt niet verder dan 53. Een live-versie van Tonight wordt een aantal jaren later een nummer 1-hit in Nederland. Vanaf 28 januari 1988 staat de single vier weken op de eerste plaats in de Top 40.

1985

1985_dancing_bowie_jaggerDavid Bowie en Mick Jagger nemen op 29 juni 1985 de single en de videoclip van Dancing In The Street op. De clip gaat tijdens Live Aid op 13 juli 1985 in première. De single komt op 31 augustus 1985 de Nederlandse Top 40 binnen. Dancing In The Street staat vanaf 12 oktober 1985 twee weken op de eerste plaats. De opbrengst is voor het Band Aid-project van Bob Geldof.

1987

Pepsi Cola maakt op 18 maart 1987 bekend dat David Bowie samen met Tina Turner in hun nieuwe televisie-commercial zal optreden. Beide sterren zingen een bewerking van het David Bowie-liedje Modern Love. Ook zal Pepsi Cola de a.s. Glass Spider-wereldtournee van de zanger sponsoren. Pepsi Cola trekt deze commercial prompt terug als David Bowie in opspraak komt wegens “ongewenste intimiteiten” met een andere vrouw.

1987_bowie_paradiso_maartAan de vooravond van zijn Glass Spider-wereldtournee geeft David Bowie op 30 maart 1987 een voorstelling voor de Nederlandse pers in het Amsterdamse Paradiso. David Bowie wordt begeleid door de gitaristen Peter Frampton en Carlos Alomar, bassist Carmine Rojas, drummer Alan Childs, toetsenist Erdal Kizilcay en saxofonist Richard Cottle. De Glass Spider-wereldtournee gaat op 30 mei 1987 in de Rotterdamse Kuip van start. David Bowie zal zo’n vijftien landen bezoeken. Deze wereldtournee zal tot 28 november 1987 duren. De laatste voorstelling is in Auckland in Nieuw-Zeeland.

David Bowie geeft op 30 en 31 mei 1987 in de Rotterdamse Kuip de eerste twee concerten van zijn Glass Spider Tour. In totaal komen er 96.000 Nederlandse fans kijken. De zanger is al sinds 18 mei 1987 in Rotterdam om in Ahoy’ en in het Feyenoord-stadion te repeteren voor deze wereldtournee

Op 30 juli 1987 aan het Amerikaanse deel van de Glass Spider Tour. Het eerste concert is in Philadelphia. Op 1 en 2 september 1987 worden twee concerten gegeven in de Madison Square Garden in New York. De laatste live-data is op 14 oktober 1987 in Los Angeles. De tournee wordt in november 1987 afgesloten met een serie concerten in Australië en Nieuw-Zeeland. The Glass Spider Tour duurt tot 28 november 1987. David Bowie wordt begeleid door de gitaristen Peter Frampton en Carlos Alomar, bassist Carmine Rojas, drummer Alan Childs, toetsenist Erdal Kizilcay en saxofonist Richard Cottle.

Wanda Nicholls, een vrouw uit Texas, dient op 10 oktober 1987 formeel een aanklacht in tegen David Bowie. Zij beweert dat de Engelse zanger haar zou hebben verkracht en gebeten in haar rug en in haar benen. “Nu heb jij aids”, zou David Bowie tegen haar hebben gezegd. Hij ontkent het incident. Volgens hem is Wanda Nicholls “uit op publiciteit”.

1989

1989_tin_machine_albumDoor EMI wordt op 23 mei 1989 het eerste titelloze album van Tim Machine uitgebracht. Deze groep bestaat uit zanger David Bowie, de gitaristen Reeves Gabrels en Kevin Armstrong, bassist Tony Sales en drummer Hunt Sales. Op dit album staan Heaven's In Here, Tin Machine, Prisoner Of Love, Crack City, I Can't Read, Under The God, Amazing, Working Class Hero, Bus Stop, Pretty Thing, Video Crime, Run, Sacrifice Yourself, Baby Can Dance en de bonus track Bus Stop die live is opgenomen in de Cigale Club in Parijs. De plaat is geproduceerd doot Tim Palmer en Tin Machine. Het album komt op 3 juni 1989 binnen in de Nederlandse Album Top 100. Hij haalt de zestiende plaats.

Tijdens de uitreiking van de International Music Awards in New York staat David Bowie op 31 mei 1989 voor het eerst met Tin Machine op de planken. 

Tin Machine begint met een optreden in The World in New York op 14 juni 1989 aan een wereldtournee. Die wordt op 4 november 1989 in Moby Dicks in Sydney in Australië afgesloten. Tin Machine is een hobby-bandje van David Bowie dat verder bestaat uit de gitaristen Reeves Gabrels en Kevin Armstrong, bassist Tony Sales en drummer Hunt Sales. De eerste titelloze CD van Tin Machine is op 3 juni 1989 de Nederlandse Album Top 100 binnengekomen. De CD bereikt de zestiende plaats. Op 24 juni 1989 treedt Tin Machine op in het Amsterdamse Paradiso.

OP DE TEKST VAN DEZE WEBSITE RUST COPYRIGHT. ZONDER VOORAFGAANDE TOESTEMMING VAN DE WEBMASTER, PER EMAIL TE BEREIKEN OP TON.VANDRAANEN@QUICKNET.NL, IS HET OVERNEMEN VAN TEKSTEN EN GEGEVENS NIET TOEGESTAAN.

© Ton van Draanen, 2019




Ad Visser: “Alle beschreven nieuwsfeiten op vandaagindemuziek.nl worden samengebracht door het getal. Een simpele datum vormt het spoor door de tijd. Elke dag weer. Een onderlinge samenhang tussen de gebeurtenissen lijkt te ontbreken maar bij elkaar vormen ze een complete levensgeschiedenis van de popmuziek”

#1 Albums

Nummer 1 in de Nederlandse 

albumlijst op 16 maart

1985: No Jacket Required

Phil Collins (10 weken 1)

2013: The Next Day 

David Bowie (1 week 1)
2024: Eternal Sunshine
Ariana Grande (-)

Nummer 1 in de Vlaamse 

albumlijst op 16 maart

Geen nieuwe nummer 1-albums


Nummer 1 in de Waalse 

albumlijst op 16 maart

Geen nieuwe nummer 1-albums


Nummer 1 in de Britse

albumlijst op 16 maart 

1957: This Is Frank Sinatra

Frank Sinatra (1 week 1)

1991: Spartacus 

The Farm (1 week 1)

2002: The Essential

Barbra Streisand (1 week 1)


Nummer 1 in de Amerikaanse

albumlijst op 16 maart

1963: Songs I Sing On The

Jackie Gleason Show

Frank Fontaine (5 weken 1)

1974: The Way We Were

Barbra Streisand (2 weken 1)


Nummer 1 in de Duitse 

albumlijst op 16 maart

1981: Hit Machine

Diverse Artiesten (4 weken 1)

1998: Ray Of Light 

Madonna (6 weken 1)

2007: 12 – Herbert Grönemeyer

(5 weken 1)


Nummer 1 in de Franse

albumlijst op 16 maart

Geen nieuwe nummer 1-albums


Nummer 1 in de Zwitserse

albumlijst op 16 maart

1997: Pop – U2 (3 weken 1)


Nummer 1 in de Oostenrijkse

albumlijst op 16 maart

1997: Pop – U2 (3 weken 1)

2007: 12 – Herbert Grönemeyer

(4 weken 1)


Nummer 1 in de Deense

albumlijst op 16 maart

2001: Still Believing

Erann DD (1 week 1)


Nummer 1 in de Zweedse

albumlijst op 16 maart

2000: Feeling Of Romance

Gheorghe Zamfir (1 week 1)

2006: P – Petter (1 week 1)


Nummer 1 in de Australische

albumlijst op 16 maart

1981: Greatest Hits

Dr. Hook (4 weken 1)

1992: Hepfidelity – Diesel

(4 weken 1)

1998: Ray Of Light

Madonna (1 week 1)


Nummer 1 in de 

Nieuw-Zeelandse albumlijst

op 16 maart 

Geen nieuwe nummer 1-albums


Nummer 1 in de Canadese

albumlijst op 16 maart

1985: No Jacket Required

Phill Collins (4 weken 1)

#1 Hits

Nummer 1 in de Nederlandse

Top 40 op 16 maart

1985: This Is Not America

David Bowie & 

The Pat Metheny Group

(2 weken 1)

1991: Liefde Voor Muziek

Raymond Van Het Groenewoud

(3 weken 1)

2013: Thrift Shop

Macklemore & Ryan Lewis 

featuring Wanz (1 week 1)


Nummer 1 in de Mega Charts

op 16 maart

2013: Julia – Nick & Simon

(2 weken 1)


Nummer 1 in Vlaanderen op

16 maart

1991: Crazy – Seal (3 weken 1)


Nummer 1 in Wallonië op

16 maart

2002: On Se Ressemble

Mario Barravecchia

(2 weken 1)


Nummer 1 in Groot-Brittannië

op 16 maart

1956: It’s Almost Tomorrow

The Dreamweavers (2 weken 1)

1974: Billy Don’t Be A Hero

Paper Lace (3 weken 1)


Nummer 1 in Billboard

op 16 maart

1901: When Reuben Comes 

To Town - S.H. Dudley 

(3 weken 1)

1912: Moonlight Bay 

The American Quartet 

(8 weken 1)

1940: Darn That Dream 

Benny Goodman (1 week 1)

1946: Oh! What It Seemed To Be
 Frankie Carle (11 weken 1)

1968: (Sittin’ On) The Dock 

Of The Bay - Otis Redding 

(4 weken 1)


Nummer 1 in Cash Box

op 16 maart

1974: Boogie Down

Eddie Kendricks (1 week 1)

1985: Can’t Fight This Feeling

REO Speedwagon (2 weken 1)

1991: Someday 

Mariah Carey (2 weken 1)

1996: Sittin’ Up In My Room

Brandy (2 weken 1)


Nummer 1 in Record World

op 16 maart

1974: Boogie Down

Eddie Kendricks (1 week 1)


Nummer 1 in West-Duitsland 

op 16 maart

1968: Bleib Bei Mir

Roy Black (2 weken 1)

1987: Stay – B. Bianco & P. Cosso

(4 weken 1)


Nummer 1 in Frankrijk

op 17 maart

1963: Le Temps De L’Amour

(Fort Chabrol) – Françoise Hardy 

(2 weken 1)


Nummer 1 in Zwitserland

op 16 maart

2003: Le Frunkp

Alphonse Brown (1 week 1)


Nummer 1 in Oostenrijk

op 16 maart

Geen nieuwe nummer 1-hits


Nummer 1 in Italië op

16 maart 

1968: La Tramontana

Antoine (4 weken 1)

1985: Una Storia Importante 

Eros Ramazzotti (4 weken 1)

2010: Per Tutta La Vita

Noemi (3 weken 1)


Nummer 1 in Denemarken

op 16 maart

2001: Played-A-Live

(The Bongo Song)

The Safri Duo (6 weken 1)


Nummer 1 in Zweden

op 17 maart

2005: Vi Kan Gunga

Jimmy Jansson (1 week 1)


Nummer 1 in Australië op

16 maart

1963: Hey Paula

Paul & Paula (3 weken 1)

1968: Love Is Blue

Paul Mauriat & His Orchestra

(5 weken 1)

1987: I Knew You Were Waiting

(For Me) – Aretha Franklin &

George Michael (4 weken 1)


Nummer 1 in Nieuw-Zeeland

op 16 maart

1979: Tragedy – The Bee Gees

(5 weken 1)

1984: Poi-E

The Patea Maori Club

(4 weken 1)

2001: Nobody Wants To Be Lonely

Ricky Martin & Christina Aguilera

(2 weken 1)


Nummer 1 in Canada op

16 maart

1974: Love Song

Anne Murray (1 week 1)

1985: Neutron Dance

The Pointer Sisters (1 week 1)

1991: Someday

Mariah Carey (4 weken 1)